TITANIUM MONOXIDE CAS#: 12137-20-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 22473
Names & Identifiers |
| 英文名 | TITANIUM MONOXIDE |
| 别名 | TiO;Titanium oxide (TiO);Titanium oxide, alpha;titaniumoxide(tio);TITANIUM MONOOXIDE;TITANIUM MONOXIDE;TITANIUM(+2)OXIDE;TITANIUM(II) OXIDE |
| CAS编号 | 12137-20-1 |
| 分子式 | OTi |
| 分子量 | 63.87 |
| EINECS | 235-236-5 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 1700°C |
| Boiling Point | >3000°C |
| Density | 4,95 g/cm3 |
| Flash Point | >3000°C |
| form | pieces |
| Water Solubility | Soluble in concentrated sulfuric acid, concentrated hydrofluoric acid and alkali. Insoluble in water, diluted sulfuric acid, hydrochloric acid, nitric acid and organic solvents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

