Tolnaftate CAS#: 2398-96-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 123169
Names & Identifiers |
| 英文名 | Tolnaftate |
| 别名 | 2-naphthyl n-methyl-n-(3-tolyl)thionocarbamate;METHYL 3-TOLYLTHIOCARBAMIC ACID O-NAPHTHALEN-2-YL ESTER;METHYL-[3-METHYLPHENYL]-CARBAMOTHIOIC ACID O-2-NAPHTHYL ESTER;TOLNAFRATE;TOLNAFTATE;Aftate;Carbamothioic acid, methyl(3-methylphenyl)-, O-2-naphthalenyl ester;Carbanilic acid, m,N-dimethylthio-, O-2-naphthyl ester |
| CAS编号 | 2398-96-1 |
| 分子式 | C19H17NOS |
| 分子量 | 307.41 |
| EINECS | 219-266-6 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 110.5-111.5°C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | Soluble in chloroform at 50 mg/ml. Sparingly soluble in ethanol or methanol |
| Color | white to off-white |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 22 ºC |
| λmax | 258nm(MeOH)(lit.) |
| Merck | 14,9519 |
| NIST Chemistry Reference | Tolnaftate(2398-96-1) |
| EPA Substance Registry System | Carbamothioic acid, methyl(3-methylphenyl)-, O-2-naphthalenyl ester(2398-96-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | FD8891300 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

