Topiramate CAS#: 97240-79-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 123229
Names & Identifiers |
| 英文名 | Topiramate |
| 别名 | 2,3:4,5-bis-o-(1-methylethylidene)-beta-d-fructopyranossulfamate;MCN 4853;2,3:4,5-BIS-O-(1-METHYLETHYLIDENE)-36-D-FRUCTO-PYRANOSE SULFAMATE;2,3:4,5-BIS-O-(1-METHYLETHYLIDENE)-B-D-FUCTO-PYRANOSE SULFAMATE;2,3:4,5-bis-o-(1-methylethylidene)-beta-d-fructopyranose sulfamate;2,3:4,5-BIS-O-(1-METHYLETHYLIDENE)-BETA-D-FUCTOPYRANOSE SULFAMATE;RWJ 17021;RWJ-17021-000 |
| CAS编号 | 97240-79-4 |
| 分子式 | C12H21NO8S |
| 分子量 | 339.36 |
| EINECS | 200-659-6 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 125°C |
| alpha | D23 -34.0° (c = 0.4 in methanol) |
| Flash Point | 9℃ |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | DMSO: ~44 mg/mL |
| form | solid |
| Color | white |
| Merck | 14,9547 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,T,F |
| R Phrase | 36/37/38-39/23/24/25-23/24/25-11 |
| S Phrase | 26-36-45-36/37-16-7 |
| RIDADR | UN1230 – class 3 – PG 2 – Methanol, solution |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | LS7083000 |
| Hazardous Substances Data | 97240-79-4(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

