Toremifene citrate CAS#: 89778-27-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 82098
Names & Identifiers |
| 英文名 | Toremifene citrate |
| 别名 | (z)-4-chloro-1,2-diphenyl-1-(4-(2-(n,n-dimethylamino)ethoxy)phenyl)-1-butene;2-(4-(4-chloro-1,2-diphenyl-1-butenyl)phenoxy)-n,n-dimethyl-ethanamin(z)-ethanamin;2-hydroxy-1,2,3-propanetricarboxylate(1:1);fareston;fc1157a;nk622;TOREMIFENE CITRATE;(z)-2-[4-(4-chloro-1,2-diphenyl-1-butenyl)phenoxy]-n,n-dimethyl-ethanamine 2-hydroxy-1,2,3-propanetricarboxylate |
| CAS编号 | 89778-27-8 |
| 分子式 | C32H36ClNO8 |
| 分子量 | 598.08 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 160-162°C |
| Boiling Point | 146-148C |
| Density | 1,045g/cm |
| Refractive Index | 1,416-1,418 |
| Storage | -20°C Freezer |
| Solubulity | DMSO: >10mg/mL |
| Color | white to off-white |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,N,Xn |
| R Phrase | 36/37/38-50/53-41-22 |
| S Phrase | 26-37/39-61-60-39 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| RTECS | KH2156700 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

