trans-Cinnamaldehyde CAS#: 14371-10-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74584
Names & Identifiers |
| 英文名 | trans-Cinnamaldehyde |
| 别名 | CINNAMALDEHYDE, TRANS-;FEMA 2286;LABOTEST-BB LT00939010;AKOS B004060;AKOS BBS-00003207;3-PHENYLPROPENAL;STYRONE;TRANS-3-PHENYL-2-PROPEN-1-AL |
| CAS编号 | 14371-10-9 |
| 分子式 | C9H8O |
| 分子量 | 132.16 |
| EINECS | 203-213-9 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −9-−4 °C(lit.) |
| Boiling Point | 250-252 °C(lit.) |
| Density | 1.05 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 4.6 (vs air) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2286 | CINNAMALDEHYDE |
| Flash Point | 160 °F |
| Storage | 0-6°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear yellow |
| Water Solubility | 1.1 g/L (20 ºC) |
| Sensitive | Air Sensitive |
| Merck | 14,2297 |
| BRN | 1071571 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Cinnamaldehyde, (E)-(14371-10-9) |
| EPA Substance Registry System | 2-Propenal, 3-phenyl-, (2E)-(14371-10-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 36/37/38-43-21 |
| S Phrase | 26-36/37-37/39-24 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | GD6476000 |
| F | 10-23 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

