trans-Cinnamic acid CAS#: 140-10-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 75045
Names & Identifiers |
| 英文名 | trans-Cinnamic acid |
| 别名 | (e)-2-propenoicaci;(E)-3-Phenyl-2-propenoic acid;(e)-3-phenyl-2-propenoicacid;(E)-Cinnamic acid;(e)-cinnamicaci;(e)-cinnamicacid;(E)-Zimtsαure;2-Propenoic acid, 3-phenyl-, (E)- |
| CAS编号 | 140-10-3 |
| 分子式 | C9H8O2 |
| 分子量 | 148.16 |
| EINECS | 205-398-1 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 133 °C(lit.) |
| Boiling Point | 300 °C(lit.) |
| Density | 1.248 |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | 0.4g/l |
| form | Crystalline Powder |
| pka | 4.44(at 25℃) |
| Color | White to almost white |
| PH | 3-4 (0.4g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | 0.4 g/L (20 ºC) |
| Merck | 14,2299 |
| BRN | 1905952 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Cinnamic acid(140-10-3) |
| EPA Substance Registry System | 2-Propenoic acid, 3-phenyl-, (2E)-(140-10-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-37/39 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | GD7850000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29163900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

