Triallate CAS#: 2303-17-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77303
Names & Identifiers |
| 英文名 | Triallate |
| 别名 | CP 23426;Diisopropyltrichloroallylthiocarbamate;FAR-GO;FARGO(R);AVADEX BW;AVADEX BW(R);2,3,3-trichloro-2-propene-1-thiol diisopropylcarbamate;2,3,3-TRICHLOROALLYL-N,N-DIISOPROPYL-THIOLCARBAMATE |
| CAS编号 | 2303-17-5 |
| 分子式 | C10H16Cl3NOS |
| 分子量 | 304.67 |
| EINECS | 218-962-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 29-30°C |
| Boiling Point | 117°C (0.3 mmHg) |
| Density | 1.273 |
| Flash Point | 2 °C |
| Storage | APPROX 4°C |
| Water Solubility | 4.0 g/mL |
| Merck | 13,9669 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Triallate(2303-17-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn;N,N,Xn,F |
| R Phrase | 22-43-48/22-50/53-36-20/21/22-11 |
| S Phrase | 24-37-60-61-36-26-16 |
| RIDADR | UN 3077 |
| RTECS | EZ8575000 |
| Hazardous Substances Data | 2303-17-5(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

