TRICHLOROETHYLENE-D CAS#: 13291-68-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 139976
Names & Identifiers |
| 英文名 | TRICHLOROETHYLENE-D |
| 别名 | TRICHLOROETHENE (D);TRICHLOROETHYLENE-D |
| CAS编号 | 13291-68-4 |
| 分子式 | C2Cl3D |
| 分子量 | 132.39 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -84.8 °C |
| Boiling Point | 86.7 °C |
| Density | 1.474 g/mL at 25 °C |
| Storage | 0-6°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 45-36/38-52/53-67-68 |
| S Phrase | 53-45-61 |
| RIDADR | UN 1710 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

