Triclocarban CAS#: 101-20-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 43325
Names & Identifiers |
| 英文名 | Triclocarban |
| 别名 | TCC;solubacter;Procutene;N-(3,4-DICHLOROPHENYL)-N’-(4-CHLOROPHENYL)UREA;N-(4-CHLOROPHENYL)-N-(3,4-DICHLOROPHENYL)-UREA;TRICHLOROCARBANILIDE;TRICLOCARBAN;3,4,4’-trichloro-carbanilid |
| CAS编号 | 101-20-2 |
| 分子式 | C13H9Cl3N2O |
| 分子量 | 315.58 |
| EINECS | 202-924-1 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 254-256 °C(lit.) |
| vapor pressure | <0.1 mm Hg ( 25 °C) |
| Flash Point | 150 °C |
| Storage | Refrigerator |
| Solubulity | methanol: soluble |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 26 ºC |
| Merck | 9654 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents strong bases. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 3,4,4′-Trichloro carbanilide(101-20-2) |
| EPA Substance Registry System | Urea, N-(4-chlorophenyl)-N'-( 3,4-dichlorophenyl)-(101-20-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | N |
| R Phrase | 50/53 |
| S Phrase | 60-61 |
| RIDADR | UN 3077 9/PG 3 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | FE1250000 |
| Hazardous Substances Data | 101-20-2(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

