Triethanolamine CAS#: 102-71-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 24984
Names & Identifiers |
| 英文名 | Triethanolamine |
| 别名 | 2,2′,2-Nitrilotris(ethanol);2,2′,2”-Nitrilotris[ethanol];2,2’,2″-nitrilotris(ethanol);2,2’,2’’-Nitrilortrisethanol;2,2’,2’’-nitrilotri-ethano;2,2’,2’’-nitrilotris(ethanol);2,2’,2’’-nitrilotris-ethano;2,2’,2’’-nitrilotris-Ethanol |
| CAS编号 | 102-71-6 |
| 分子式 | C6H15NO3 |
| 分子量 | 149.19 |
| EINECS | 203-049-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 21 °C |
| Boiling Point | 360 °C |
| Density | 1.1245 |
| vapor Density | 5.14 (vs air) |
| vapor pressure | 0.01 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 365 °F |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | H2O: 1 M, clear, Colorless |
| form | Oily Liquid |
| Color | Clear Colorless to slightly yellow |
| PH | 10.5-11.5 (25℃, 1M in H2O) |
| pka | 7.8(at 25℃) |
| Explosive Limit | 3.6-7.2%(V) |
| Water Solubility | soluble |
| Sensitive | Air Sensitive & Hygroscopic |
| Merck | 14,9665 |
| BRN | 1699263 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Triethanolamine(102-71-6) |
| EPA Substance Registry System | Ethanol, 2,2',2''-nitrilotris- (102-71-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38-36 |
| S Phrase | 26-39-36 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | KL9275000 |
| F | 3-10-23 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29221310 |
| HS Code | 29321900 |
| Hazardous Substances Data | 102-71-6(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

