Triethyl citrate CAS#: 77-93-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 75425
Names & Identifiers |
| 英文名 | Triethyl citrate |
| 别名 | 1,2,3-Propanetricarboxylic acid, 2-hydroxy-, triethyl ester;1,2,3-Propanetricarboxylicacid,2-hydroxy-,triethylester;2,3-propanetricarboxylicacid,2-hydroxy-triethylester;2-Hydroxy-1,2,3-propanetricarboxylic acid, triethyl ester;2-hydroxy-propane-1,2,3-tricarboxylicacidtriethylester;Citroflex 2;citroflex2;Crodamol TC |
| CAS编号 | 77-93-0 |
| 分子式 | C12H20O7 |
| 分子量 | 276.28 |
| EINECS | 201-070-7 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -46 °C |
| Boiling Point | 294 °C |
| Density | 1.137 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 9.7 (vs air) |
| vapor pressure | 1 mm Hg ( 107 °C) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 3083 | TRIETHYL CITRATE |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | -20°C |
| Solubulity | H2O: soluble |
| form | Liquid |
| Color | Clear |
| Water Solubility | 5.7 g/100 mL (25 ºC) |
| Freezing Point | -55℃ |
| Merck | 14,2326 |
| BRN | 1801199 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ethyl citrate(77-93-0) |
| EPA Substance Registry System | 1,2,3-Propanetricarboxylic acid, 2-hydroxy-, triethyl ester(77-93-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 20 |
| S Phrase | 24/25-45 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | GE8050000 |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 77-93-0(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

