Triethylamine hydrochloride CAS#: 554-68-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 24045
Names & Identifiers |
| 英文名 | Triethylamine hydrochloride |
| 别名 | Tolzaoline bydrochloride;TriethylamineHydrochloride,>99%;Triethylaminehydrochloride,98%;Triethylammoniumchlorid;Et3·HCl;Triethylamine hydroc;TriethylaMine hydrochloride, 99+% 1KG;TriethylaMine hydrochloride, 99+% 250GR |
| CAS编号 | 554-68-7 |
| 分子式 | C6H16ClN |
| 分子量 | 137.65 |
| EINECS | 209-067-2 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 261 °C (dec.)(lit.) |
| Density | 1.07 |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 1440 g/L (20°C) |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White to off-white |
| PH | 5 (10g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | 1440 g/L (20 ºC) |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 9666 |
| BRN | 3906409 |
| InChIKey | ILWRPSCZWQJDMK-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Ethanamine, N,N-diethyl-, hydrochloride(554-68-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 36/37/38-20/21/22 |
| S Phrase | 26-36-36/37/39-22 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | YE2111500 |
| F | 3 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29211910 |
| Hazardous Substances Data | 554-68-7(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

