Triethylamine trihydrofluoride CAS#: 73602-61-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 23001
Names & Identifiers |
| 英文名 | Triethylamine trihydrofluoride |
| 别名 | MEC-82;HF 37% IN TRIETHYLAMINE;HF;HYDROGEN FLUORIDE TRIETHYLAMINE;TRIETHYLAMINE TRIHYDROFLUORIDE;TRIETHYLAMINE TRISHYDROFLUORIDE;TRIETHYLAMINE TRIS(HYDROGEN FLUORIDE);Triethylamin-trihydrofluoride |
| CAS编号 | 73602-61-6 |
| 分子式 | C6H18F3N |
| 分子量 | 161.21 |
| EINECS | 277-550-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -29–27°C |
| Boiling Point | 70 °C15 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.989 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 190 °F |
| Storage | Keep Cold |
| form | Liquid |
| Color | Clear yellow to brown |
| PH | 3 (H2O, 20℃)(saturated aqueous solution) |
| Water Solubility | soluble |
| Sensitive | Hygroscopic |
| BRN | 5522945 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Ethanamine, N,N-diethyl-, trihydrofluoride(73602-61-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T+,T,C,Xi,F |
| R Phrase | 26/27/28-35-36/37/38-20/21/22-11 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45-7/9-36/37-36-61-29-16-3 |
| RIDADR | UN 3265 8/PG 2 |
| Hazard Note | Corrosive |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | II |
| HS Code | 29211910 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

