Triethyleneglycol divinyl ether CAS#: 765-12-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1000863
Names & Identifiers |
| 英文名 | Triethyleneglycol divinyl ether |
| 别名 | TRI(ETHYLENE GLYCOL) DIVINYL ETHER;DIVINYL TRIETHYLENE GLYCOL DIETHER;3,6,9,12-Tetraoxatetradeca-1,13-diene;divinyletheroftriethyleneglycol;rapi-curedve-3;TEGdivinylether;Triethyleneglycoldimethacrylatedivinylether;TREITHYLENEGLYCOLDIVINYLETHER |
| CAS编号 | 765-12-8 |
| 分子式 | C10H18O4 |
| 分子量 | 202.25 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 120-126 °C18 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.99 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 20 mm Hg ( 137 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| EPA Substance Registry System | 3,6,9,12-Tetraoxatetradeca- 1,13-diene(765-12-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | XF0877100 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

