Trimethylacetaldehyde CAS#: 630-19-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 65289
Names & Identifiers |
| 英文名 | Trimethylacetaldehyde |
| 别名 | PAL;PIVALALDEHYDE;PIVALDEHYDE;TRIMETHYLACETALDEHYDE;2,2-dimethyl-propana;2,2-Dimethylpropionaldehyd;2-Dimethylpropanal;alpha,alpha-Dimethylpropionaldehyde |
| CAS编号 | 630-19-3 |
| 分子式 | C5H10O |
| 分子量 | 86.13 |
| EINECS | 211-134-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 6 °C(lit.) |
| Boiling Point | 74 °C730 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.793 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 4 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless |
| Water Solubility | Negligible |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 506060 |
| InChIKey | FJJYHTVHBVXEEQ-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Propanal, 2,2-dimethyl-(630-19-3) |
| EPA Substance Registry System | Propanal, 2,2-dimethyl-(630-19-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xi,F+ |
| R Phrase | 11-37/38-43 |
| S Phrase | 16-23-33-24 |
| RIDADR | UN 1989 3/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 8 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29121900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

