Trimethylamine hydrochloride CAS#: 593-81-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 22695
Names & Identifiers |
| 英文名 | Trimethylamine hydrochloride |
| 别名 | FEMA 3241;N, N-DIMETHYLMETHYLAMINE HCL;TRIMETHYLAMINE HYDROCHLORIDE;TRIMETHYLAMMONIUM CHLORIDE;TRIMETHYLAMINE HCL;Methanamine,N,N-dimethyl-,hydrochloride;n,n-dimethyl-methanaminhydrochloride;Trimethylamine monohydrochloride |
| CAS编号 | 593-81-7 |
| 分子式 | C3H10ClN |
| 分子量 | 95.57 |
| EINECS | 209-810-0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 283-284 °C (dec.)(lit.) |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | SOLUBLE |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White to slightly cream |
| PH | 5 (100g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | SOLUBLE |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,9710 |
| BRN | 3905063 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Methanamine,n,n-dimethyl-,hydrochloride(593-81-7) |
| EPA Substance Registry System | Methanamine, N,N-dimethyl-, hydrochloride(593-81-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38-38-36 |
| S Phrase | 26-36-37/39 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | YH2700000 |
| F | 3-10 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29211190 |
| Hazardous Substances Data | 593-81-7(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

