Trimethylhydroquinone CAS#: 700-13-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1004212
Names & Identifiers |
| 英文名 | Trimethylhydroquinone |
| 别名 | 3,6-dihydroxypseudocumol;4-Benzenediol,2,3,5-trimethyl-1;-Cumoquinol;Hydroquinone, trimethyl-;Pseudocumohydroquinone;psi-Cumohydroquinone;tmhq;trimethyl-hydroquinon |
| CAS编号 | 700-13-0 |
| 分子式 | C9H12O2 |
| 分子量 | 152.19 |
| EINECS | 211-838-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 169-172 °C(lit.) |
| Boiling Point | 295 °C (759.8513 mmHg) |
| Flash Point | 191 °C |
| Solubulity | methanol: 0.1 g/mL, clear |
| form | Crystalline Powder |
| Color | Beige |
| Water Solubility | 2 g/L (20 ºC) |
| BRN | 1909183 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| InChIKey | AUFZRCJENRSRLY-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Trimethylhydroquinone(700-13-0) |
| EPA Substance Registry System | 1,4-Benzenediol, 2,3,5-trimethyl-(700-13-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,N |
| R Phrase | 20-37/38-41-43-50/53 |
| S Phrase | 24-26-37/39-60-61 |
| RIDADR | UN 3077 9/PG 3 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | MX7820000 |
| F | 9-23 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 9 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

