Trimethylolpropane trimethacrylate CAS#: 3290-92-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 57167
Names & Identifiers |
| 英文名 | Trimethylolpropane trimethacrylate |
| 别名 | 1,1,1-TRIMETHYLOLPROPANE TRIMETHACRYLATE;2,2-BIS(METHACRYLOXYMETHYL)BUTYL METHACRYLATE;2,2-bis(methacryloyloxymethyl)butyl methacrylate;2-ETHYL-1,3-DIMETHACRYLOXY-2-(METHACRYLOXYMETHYL)PROPANE;2-ETHYL-2-HYDROXYMETHYL-1,3-PROPANEDIOL TRIMETHACRYLATE;TMPTMA;TRIMETHYLOLPROPANE TRIMETHACRYLATE;2-Methyl-2-Propenoicacid2-ethyl-2-[[(2-methyl-1-oxo-2-propenyl)oxy]methyl]-1,3-propanediylester |
| CAS编号 | 3290-92-4 |
| 分子式 | C18H26O6 |
| 分子量 | 338.4 |
| EINECS | 221-950-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -25°C |
| Boiling Point | >200°C 1mm |
| Density | 1.06 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | >1 (vs air) |
| vapor pressure | <0.01 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 2-Propenoic acid, 2-methyl-, 2-ethyl-2-[[(2-methyl-1-oxo- 2-propenyl)oxy]methyl]-1, 3-propanediyl ester(3290-92-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,N |
| R Phrase | 36/37/38-51/53 |
| S Phrase | 26-61 |
| RIDADR | 3082 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | TY6675000 |
| HS Code | 29161400 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

