TRIOLEIN CAS#: 122-32-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 76742
Names & Identifiers |
| 英文名 | TRIOLEIN |
| 别名 | C18:1,[CIS]-9;DELTA 9 CIS TRIOCTADECENOIN;GLYCERYL TRIOLEATE;GLYCEROL TRIOLEATE;GLYCERINE TRIOLEATE;1,2,3-TRI[CIS-9-OCTADECENOYL]GLYCEROL;18:1TG;TRIOLEOYLGLYCEROL |
| CAS编号 | 122-32-7 |
| 分子式 | C57H104O6 |
| 分子量 | 885.43 |
| EINECS | 204-534-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -5,5°C |
| Boiling Point | 235-240 °C18 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.91 g/mL(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 330 °C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | chloroform: 0.1 g/mL, clear, Colorless |
| form | Liquid |
| Color | Clear Pale Yellow |
| Merck | 9732 |
| Stability: | Stability Stable, but air and light sensitive. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xn |
| R Phrase | 11-20/21/22-53 |
| S Phrase | 24/25-39-26 |
| RIDADR | UN 1282 3/PG 2 |
| WGK Germany | – |
| RTECS | RG1936500 |
| F | 10-23 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

