TRIS(DIMETHYLAMINO)METHANE CAS#: 5762-56-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 72952
Names & Identifiers |
| Product Name | TRIS(DIMETHYLAMINO)METHANE |
| Synonyms | N,N,N’,N’,N”,N”-HEXAMETHYLMETHANETRIAMINE;N,N,N,N,N,N-HEXAMETHYLMETHANETRIAMINE;TRIS(DIMETHYLAMINO)METHANE;N,N,N’,N’,N”,N”-Hexamethylmethanetriamine 90%;N,N’,N”-Methylidynetris(dimethylamine);Tris(dimethylamino)methane,85%;Tris(diMethylaMino)Methane, 85% 5GR;Tris(N,N-dimethylamino)methane |
| CAS Registry Number | 5762-56-1 |
| Molecular Formula | C7H19N3 |
| Molecular Weight | 145.25 |
| EINECS | 227-284-0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 42-43 °C12 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.838 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 4 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to slightly yellow |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,C |
| R Phrase | 11-34 |
| S Phrase | 16-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2733 3/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 3-8-10-21 |
| Hazard Note | Corrosive/Highly Flammable |
| Storage Class | 3.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

