Tween 20 CAS#: 9005-64-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 76709
Names & Identifiers |
| 英文名 | Tween 20 |
| 别名 | Polisorbate 20- PS 20;Tween 20 (Trademark of ICI America, Inc.);Tween 20 Tween 20 1LT;Twain 20;TWEEN(R) 20 Vetec(TM) reagent grade, 40%;ACRYL/BIS 37.5:1 PREMIXED PWD ULTRA PURE;PESTLE AND TUBE 1.5ML ASSORTED |
| CAS编号 | 9005-64-5 |
| 分子式 | C18H34O6 |
| 分子量 | 346.459991455078 |
| EINECS | 500-018-3 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 100 °C |
| Density | 1.11 g/mL at 20 °C |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2915 | POLYSORBATE 20 |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 0-6°C |
| Solubulity | 100 g/L |
| form | viscous liquid |
| Color | Amber |
| PH | 6-8 (50g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | 100 g/L |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| EPA Substance Registry System | Sorbitan, monododecanoate, poly(oxy-1,2-ethanediyl) derivs.(9005-64-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 22-36/37/38-37/38-41 |
| S Phrase | 24/25-36/37/39-36-26 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | TR7400000 |
| F | 10-23 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 34021300 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |
