Tween 85 CAS#: 9005-70-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 76577
Names & Identifiers |
| 英文名 | Tween 85 |
| 别名 | polyoxyethylene20sorbitaltrioleate;protasorbto-20;sorbimacrogoltrioleate300;sorbitan,trioleatepolyoxyethylenederiv.;tri-9-octadecenoate,poly(oxy-1,2-ethanediyl)derivs.,(z,z,z)-sorbita;tri-9-octadecenoate,poly(oxy-1,2-ethanediyl)derivs.,(Z,Z,Z)-Sorbitan;SURFACT-AMPS(TM) 80;SORBITAN MONOOLEATE |
| CAS编号 | 9005-70-3 |
| 分子式 | C24H44O6 |
| 分子量 | 428.600006103516 |
| EINECS | 500-019-9 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Density | 1.028 g/mL at 20 °C |
| vapor pressure | <1 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 0-6°C |
| form | viscous liquid |
| EPA Substance Registry System | Sorbitan, tri-(9Z)-9-octadecenoate, poly(oxy-1,2-ethanediyl) derivs.(9005-70-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | WG2934000 |
| F | 3 |
| HS Code | 34021300 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |
