Vinyltriacetoxysilane CAS#: 4130-08-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 65455
Names & Identifiers |
| 英文名 | Vinyltriacetoxysilane |
| 别名 | VINYLTRIACETOXYSILANE;(TRIACETOXYSILYL)ETHYLENE;TRIACETOXYVINYLSILANE;TRIACETOXYVINYLSILANE, TECH.;VTAsilane;Vinyltriacetoxysilane, monomer, 90%;ETHENYLSILANETRIOL,TRIACETATE;(Triacetoxysilyl)ethylene, Vinyltriacetoxysilane |
| CAS编号 | 4130-08-9 |
| 分子式 | C8H12O6Si |
| 分子量 | 232.26 |
| EINECS | 223-943-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 7 °C |
| Boiling Point | 175 °C10 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.167 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | below 5° C |
| form | liquid |
| Color | Colorless to pale yellow |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 1792454 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Triacetoxy(vinyl)silane(4130-08-9) |
| EPA Substance Registry System | Silanetriol, ethenyl-, triacetate(4130-08-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 34-37-14 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45-8 |
| RIDADR | UN 3265 8/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-21 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

