Vitamin K1 CAS#: 84-80-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 136452
Names & Identifiers |
| 英文名 | Vitamin K1 |
| 别名 | VITAMIN K1;VITAMIN K1(20);VITAMIN K1(25);,r*-(e)))-;[r-[r*,R*-(E)]]-2-Methyl-3-(3,7,11,15-tetramethyl-2-hexadecenyl)-1,4-napthalenedione;[r-[r*,R*-(E)]]-2-Methyl-3-(3-7,11,15-tetramethyl-2-hexadecenyl)-1,4-naphthalenedione;1,4-Naphthalenedione, 2-methyl-3-(3,7,11,15-tetramethyl-2-hexadecenyl)-;1,4-Naphthalenedione, 2-methyl-3-(3,7,11,15-tetramethyl-2-hexadecenyl)-, [R-[R*,R*-(E)]]- |
| CAS编号 | 84-80-0 |
| 分子式 | C31H46O2 |
| 分子量 | 450.7 |
| EINECS | 201-564-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −20 °C(lit.) |
| Boiling Point | 140°C 0mm |
| alpha | D25 -0.28° (dioxane) |
| Density | 0.984 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | viscous liquid |
| Water Solubility | Miscible with dehydrated alcohol, acetone, petroleum ether, hexane, dioxane, chloroform, ether, benzene and vegetable oils. Immiscible with water. |
| Sensitive | Light Sensitive |
| Merck | 14,7380 |
| BRN | 2568816 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Phytonadione(84-80-0) |
| EPA Substance Registry System | 1,4-Naphthalenedione, 2-methyl-3-[(2E,7R,11R)-3, 7,11,15-tetramethyl-2-hexadecenyl]- (84-80-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-37/39-24/25 |
| RIDADR | UN1170 – class 3 – PG 2 – Ethanol, solution |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | QJ5800000 |
| F | 1-8-10 |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 84-80-0(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

