XENON DIFLUORIDE CAS#: 13709-36-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 139364
Names & Identifiers |
| 英文名 | XENON DIFLUORIDE |
| 别名 | XENON DIFLUORIDE 99%;Xenon(II)fluoride,99+%;Xenon difluoride 99.9%;xenon fluoride;XENON(II) DIFLUORIDE;Xenon difluoride, 99.5% (metals basis);Xenon difluoride, 99+%;XENON DIFLUORIDE, 99.5+% |
| CAS编号 | 13709-36-9 |
| 分子式 | F2Xe |
| 分子量 | 169.29 |
| EINECS | 237-251-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 129 °C(lit.) |
| Density | 4.32 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 3.8 mm Hg ( 25 °C) |
| Flash Point | None |
| Storage | Store at +2°C to +8°C. |
| form | Crystals |
| Color | White |
| Water Solubility | Decomposes in water. |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| Merck | 14,10072 |
| Stability: | Stable. Incompatible with air, moisture. Releases fluorine on decomposition. Contact with combustible material may cause fire. (Traces of xenon tetrafluoride are sometimes found with this material. When exposed to moisture, the tetrafluoride may form the explosive xenon trioxide.) |
| InChIKey | IGELFKKMDLGCJO-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | O,T+,T |
| R Phrase | 8-25-26-34 |
| S Phrase | 17-26-28-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3087 5.1/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | ZE1294166 |
| F | 1-10 |
| Hazard Note | Oxidising Agent |
| TSCA | T |
| Storage Class | 5.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

