Yttrium oxide CAS#: 1314-36-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 21850
Names & Identifiers |
| 英文名 | Yttrium oxide |
| 别名 | Y203 A;Y203 AT;Y203 B;Y203 C;YTTRIUM(III) OXIDE;YTTRIUM OXIDE;YTTRIUM(+3)OXIDE;YTTRIA |
| CAS编号 | 1314-36-9 |
| 分子式 | O3Y2 |
| 分子量 | 225.81 |
| EINECS | 215-233-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 2410 °C |
| Boiling Point | 81-83 °C |
| Density | 5.01 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Flash Point | 12 °C |
| Storage | Storage temperature: no restrictions. |
| form | nanopowder |
| Color | White |
| PH | 10±1 |
| Water Solubility | Insoluble |
| Sensitive | Air Sensitive |
| Merck | 14,10107 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Yttrium oxide (Y2O3)(1314-36-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,F |
| R Phrase | 36/37/38-67-36/37-36-11 |
| S Phrase | 26-36-37/39-16 |
| RIDADR | UN1950 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | ZG3850000 |
| F | 3-9 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 2.1 |
| HS Code | 28469011 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

