ZIRCONIUM 2-METHYL-2-BUTOXIDE CAS#: 24675-20-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 250245
Names & Identifiers |
| 英文名 | ZIRCONIUM 2-METHYL-2-BUTOXIDE |
| 别名 | zirconiumtetrakis-(1,1-dimethyl-propoxide);ZIRCONIUM T-PENTYLOXIDE;ZIRCONIUM T-AMYLOXIDE;ZIRCONIUM 2-METHYL-2-BUTOXIDE;Tetrakis(1,1-dimethylpropoxy) zirconium(IV);Tetrakis(tert-amyloxy) zirconium(IV);Zirconium tetra-tert-amyloxide;Zirconium(IV)tetra(1,1-dimethylpropoxide) |
| CAS编号 | 24675-20-5 |
| 分子式 | C20H44O4Zr |
| 分子量 | 439.78 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 138°C 5mm |
| Density | 0,961 g/cm3 |
| Flash Point | 114°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| TSCA | No |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

